top of page
VOL14-TENORIO_edited.jpg

PÉČE O DŘEVĚNOU PODLAHU

Dřevěná podlaha vám může sloužit mnoho let, než bude vyžadovat jakékoliv obnovení povrchu či renovaci. Je ale potřeba dodržovat několik jednoduchých pravidel a pečovat o podlahu správnými prostředky. Na této stránce se vše dozvíte.

Důležitá pravidla při pokládce a 4 týdny po ní

Správně provedená pokládka dřevěné podlahy ovlivní její vzhled i trvanlivost. Seznamte se proto s důležitými pravidly, které je potřeba dodržovat. Podrobněji se celé tématice pokládky věnujeme na stránce Jak položit dřevěnou podlahu.

Vyzrávání olejovaného povrchu

Přírodní olej je ten nejlepší povrch pro kvalitní dřevěnou podlahu. Impregnuje dřevo do hloubky, chrání jej proti nečistotám, vlhkosti a vytváří povrchovou vrstvu. Podlahový olej na přírodní bázi přitom vyžaduje určitou dobu vyzrání, aby fungoval dokonale.

 

Na novou podlahu nesmí přijít voda ani jiná tekutina do 4 týdnů od rozbalení parket z originálního balení. Po této době je povrchová úprava již kvalitně vyzrálá a odolná vůči vlivům prostředí a přímé vlhkosti. Po dobu zrání doporučujeme omezit péči o podlahu jen na vysávání a udržovat ji v co nejvyšší čistotě. V krajním případě lze podvou týdnech vytřít důkladně vyždímaným mopem s čistou vodou.

 

Teplota a podlahové vytápění

Maximální povrchová teplota dřevěné podlahy by neměla překročit +27°C, jinak vzniká nebezpečí tvorby trhlin, prasklin, spár a jiného poškození. Informujte o tom svého instalatéra podlahového vytápění a dbejte na okolí vašeho krbu a kamen. Před zdroji sálavého tepla doporučujeme umístit na podlahu ochranu ve formě skla, dlažby či plechu.

 

Před pokládkou masivní dřevěné podlahy na podlahovém vytápění se ujistěte, že vytápění proběhlo

tzv. náběhovou křivkou. Informace žádejte u instalatéra podlahového vytápění.

Na co si dát pozor při a po pokládce?

Po samotné pokládce podlahy nebo během pokládky představuje nebezpečí prach z probíhajících stavebních prací či zařizování interiéru. Olejovaný povrch dřevěné podlahy je v období zrání velice citlivý na poškození stavebním prachem a mechanickým poškozením. 

 

Stavební prach reaguje s čerstvým olejovaným povrchem a zároveň působí jako brusný činitel, který díky mikroabrazi povrch zmatní, případně poškrábe. Pokud možno zamezte

vzniku prachu a podlahu před zaprášením co nejlépe chraňte! Pokud však podlahu zakryjete, dbejte aby se prach a nečistoty nedostaly pod tuto krytinu. Tam se pak bez povšimnutí zašlapou do kresby a pórů dřeva a vytváří velmi špatně opravitelná poškození.

 

Mějte na vědomí, že při zakrytí podlahy se pozastavujete dozrávání oleje a doba vyzrávání se tím patřičně prodlužuje. Podlahu nezakrývejte na dobu delší jak 3 týdny. 

 

Před prvním vlhkým čištěním je potřeba podlahu dostatečně vysát, dobře vytřít vyždímaným mopem s použitím přípravku Nacasa a nakonec vytřít znovu s použitím emulze Naplana.


 

Jak předcházet poškození dřevěné podlahy?

  1. K čištění a péči o dřevěnou podlahy používejte výhradně výrobcem předepsané prostředky a nic jiného. Nevhodné přípravky mohou povrch viditelně poškodit!
     

  2. Doporučujeme nainstalovat u vchodu do prostor s dřevěnou podlahou čistící rohože. 
     

  3. Na části nábytku, které se pohybují po podlaze (nohy od stolu, židle, skříní, květináče) přidejte filcové podložky. Při přemísťování  nábytku podložte nábytek filcem, kousky koberce nebo dekou, aby nedošlo k poškrábání podlahy.
     

  4. Tekutiny vylité na dřevěnou podlahu co nejdříve vysušte. Nenechávejte kapaliny nikdy zasychat a vsakovat.
     

  5. Květináče nestavte přímo na podlahu, může se tam hromadit vlhkost, což povede k tvorbě plísní a poškození podlahy.
     

  6. Velice tmavá podlahová prkna a výrazně světlé podlahy jsou náchylné na poškození a zanesení
    pórů dřeva nečistotami po pokládce – zpravidla prachem ze stavby či nevhodnou údržbou.
     

  7. Před pokládkou takovéto podlahy, dokončete všechny stavební práce produkující jakýkoliv stavební prach.  Pokud ale k zaprášení dojde,  po ukončení všech zdrojů prašnosti je potřeba podlahu ošetřit konzervací povrchu. Postup s námi konzultujte.
     

  8. Vymalování zdí v prostorách s dřevěnou podlahou doporučujeme udělat před pokládkou podlahy, aby se předešlo jejímu poškození barvou a prachem.
     

  9. Některé koberce mají ze spodní strany neklouzavou vrstvu, která se časem může přilepit na povrch dřevěné podlahy a poškodí jej. Dbejte na to při výběru koberce.
     

  10. Při dlouhodobém zakrytí podlahy kobercem, nábytkem nebo jiným předmětem, může dojít ke změně odstínu podlahy. Po odstranění může být viditelný barevný či odstínový rozdíl, který se však časem opět vyrovná. Nezakrývejte ale podlahu během doby vyzrávání, tj. 4 týdny od jejího položení.

Péče o dřevěnou podlahu

 

Pravidelné čištění a ošetřování dřevěné olejované podlahy provádějte výhradně prostředky, které zde uvádíme. Jsou vyvinuty specificky pro tento typ povrchů a mají na ně blahodárný vliv. 

 

Je to jednoduché – základ péče tvoří jen dva prostředky - Nacasa a Naplana:

PPO_RENEW_Produkt_0124.png
ReNew  vyživující emulze NAPLANA 1l
  • Pro učinné a šetrné čištění olejovaných dřevěných podlah

  • Lze využít i na jiné dřevěné povrchy či nábytek

  • Nebsahuje chemické konzervanty

  • Ekologicky šetrný

  • Nedráždí kůži

PPO_CLEANCARE_Produkt_0124.png
Clean & Care podlahové mýdlo NACASA 1l
  • Vytváří ochranný voskový mikrofilm

  • Lze použít na olejované, lazurované, lakované i voskové povrchy

  • Neobsahuje chemické konzervanty

  • Ekologicky šetrná

  • Nedráždí kůži

Kompletní sortiment péče
o podlahu

Veškeré potřebné prostředky pro údržbu i drobné opravy vaší dřevěné olejované podlahy najdete v našem

e-shopu peceopodlahu.cz

pece-o-podlahu-drevenou-podlahu-nacasa-naplana-renew-clean.jpg

Znečištění, poškození a renovace

 

Pokud se vám zdá podlaha příliš matná, suchá či bez ochrany, je vhodné ji ošetřit. To lze provést použitím čtyřnásobné koncentrace Naplany, což je snadné a rychlé řešení pro suché povrchy. Takovou péči ocení i více namáhané dřevěné podlahy do kuchyně.

 

Pokud se na povrchu podlahy tvoří flíčky po kapalinách, doporučujeme profesionální aplikaci leštěné Naplany, ošetření olejovým sprejem nebo přeolejování speciálním olejem. Tyto aplikace musí provést odborník, proto nás nás kontaktujte

 

Pokud na podlaze zůstane nějaká tekutina a místo se včas nevytře (tekutina vytvoří fleky), je po řádném proschnutí dřeva možné zkusit poškozené místo lehce přeleštit a naolejovat olejem příslušné barvy nebo využít Refresh Spray Oil.


Vzniklé skvrny po tekutinách, které již nelze odstranit roztokem Nacasy často postupně zmizí. Dřevo má určitý samočistící účinek a někeré skvrny se ztrácí postupem času samy.

Mechanická poškození a praskliny

Pokud je mechanicky požkozená horní dřevěná vrstva podlahy (praskliny, vrypy, díry, deformace), neváhejte se obrátit na nás. Každý problém má svoje řešení, s opravami dřevěných podlah máme bohaté zkušenosti.

Potřebujete poradit při péči a opravě dřevěné podlahy?

Anchor 1
Anchor 2
Anchor 3
Anchor 4
  • White Facebook Icon
  • White YouTube Icon
bottom of page